Odstránenie bradavíc: prehľad metód a ich účinnosť

odstránenie bradavíc na tele

Myšlienka na bradavice nevyvoláva najlepšie asociácie. Aj keď bradavice nespôsobujú bolesť, nesvrbia a podobne, neustále videnie týchto výrastkov na rôznych častiach tela môže byť skutočne nepríjemné. Okrem toho sa tento problém môže rozšíriť ďalej do tela a človek môže nakaziť aj ostatných. Preto je potrebné bradavice včas odstrániť. K odstráneniu týchto novotvarov však dochádza podľa jej vlastných pravidiel.

Bradavica je porucha spôsobená ľudským papilomavírusom. Musíte vedieť, že táto choroba neohrozuje život, ale spôsobuje veľa estetických problémov. Majitelia bradavíc sú nútení defekt maskovať, vyrovnať sa s obavami o svoj vzhľad. A niekedy spôsobujú nie najpríjemnejšie pocity. Preto je vhodné sa problému raz a navždy zbaviť, prestať sa báť úsudkových názorov a nenakaziť ľudí v okolí.

Bradavica: kozmetická chyba alebo vážny problém?

Bradavice sú všeobecne medzi ľuďmi úplne bežné. Niektorí ich ignorujú, nevidia nič hrozné. V skutočnosti výskyt týchto výrastkov charakterizuje imunitu majiteľa. Bradavica je benígny kožný výrastok spôsobený typom ľudského papilomavírusu (HPV). Všeobecne platí, že papilóm je pomerne časté ochorenie.

dôležité! Pravdepodobnosť výskytu HPV alebo špecifickosť priebehu ochorenia je spojená s imunitou a typom vírusu. Inkubácia trvá až šesť mesiacov.

čo je bradavica

Môžete sa nakaziť jednoduchým dotykom chorej kože a interakciou s predmetmi obsahujúcimi vírus - priniesol ju tam chorý človek. Jedná sa o uteráky, mydlo, manikúru, náradie na pedikúru, podlahu v športovej telocvični, vodu v bazéne atď. Ak dôjde k poraneniu kože, pravdepodobnosť infekcie je vyššia. Ďalším faktorom infekcie je nadmerné potenie.

dôležité! Bradavice sa môžu šíriť do blízkych tkanivových štruktúr. Inými slovami, jediný novotvar na tele môže ďalej vyvolať podobné problémy v okolí alebo inde.

Niekedy je ťažké určiť, aký druh novotvaru je na tele, pretože navonok sú si bradavica a krtek podobné. Hlavný rozdiel spočíva v povahe týchto problémov, z čoho vyplýva, že je potrebné ich rôznymi spôsobmi napraviť. Podľa dermatovenerologičky Svetlany Pilyavskej je ľahké zameniť si bradavicu za „visiace krtky“, seboroický keratóm, červené krtky a niektoré ďalšie chyby.

Existuje niekoľko typov vírusov, ktoré spôsobujú tvorbu bradavíc.

 1. Plantárne bradavice sú výsledkom infekcií HPV typu 1, 2, 4.
 2. Vulgárne papilómy, ktoré sa väčšinou vyskytujú na rukách. Ich vznik je spôsobený HPV typu 2 a 3.
 3. Ploché - 3 typy HPP.
 4. Špicatý - 6 a 11 typov HPV.

dôležité! Ak máte pochybnosti, či je na pokožke krtko alebo bradavica, nemusíte sa tento nedostatok pokúšať odstrániť sami - musíte navštíviť lekára. Dermálne krtky sú bez pigmentov a majú veľmi odlišný vzhľad. Bradavice sú tiež odlišné, líšia sa tvarom a vzhľadom povrchu.

Typy bradavíc

typy bradavíc na ľudskom tele

Na základe umiestnenia a celkového vzhľadu bradavice je možné určiť nasledujúcu klasifikáciu.

 1. Ploché bradavice sú okrúhle, pevné uzliny, ktoré nespôsobujú bolesť. Priemer - od 0, 5 do 3 milimetrov. Niekedy je tento problém takmer neviditeľný a môže zmiznúť sám, alebo dokáže dokonale odolávať akýmkoľvek metódam korekcie. „Obľúbené“ miesta: tvár, chrbát ruky, niekedy predlaktia.
 2. Bežné bradavice sa zvyčajne tvoria na ruke (prstoch alebo zadnej strane ruky). Aj keď sa takýto problém môže sformovať kdekoľvek. Bradavica je hustá, povrch drsný. Farba je blízka dužine alebo sivastej farbe. Priemer sa pohybuje od 3 do 10 milimetrov.
 3. Plantárna bradavica spôsobuje značné bolesti, ktoré bránia človeku v normálnej chôdzi. Podľa názvu môžete predstierať, že miestom je zastávka. Farba je sivastá, v dôsledku čoho bradavica pripomína kukuricu. Rozdiel je v tom, že prvý má v strede pod vrstvami papilárne výrastky červeného odtieňa. Problém sa vytvára v dôsledku nesprávne zvolenej obuvi alebo nadmerného potenia nôh.
 4. Genitálne bradavice sa vyskytujú v blízkosti genitálií. Často sa tvoria v skupinách a vyvolávajú dosť silnú bolesť. V niektorých častiach sú veľmi veľké, v dôsledku čoho bude musieť človek zažiť neustále nepohodlie.

dôležité! Napriek všeobecnej viere, výrastky na koži, ktoré sa objavia v starobe, nezávisia od HPV a nemožno ich nazvať bradavicami. Tento nedostatok je typický pre ľudí po päťdesiatke. Horná časť takýchto novotvarov je mierne mastná, často čierna.

Môžu sa bradavice zmeniť na rakovinu?

Bradavice zvyčajne neprerastú do rakoviny. Stojí za obavu, ak sa zistí zriedkavá forma HPV infekcie kože - epidermodysplasia verruciform. Môže degenerovať do rakoviny dlaždicových buniek kože, vrátane invazívnej.

môže bradavice spôsobiť rakovinu

Existujú situácie, kedy bradavice rastú veľmi rýchlo, sú pokryté vredmi, atypické a liečba neposkytuje požadovaný účinok. Potom je potrebná biopsia - počas analýzy sa odoberie vzorka tkaniva, aby sa zistili určité abnormality - zápalové procesy, rakovinové výrastky atď.

Je dôležité povedať, že melanóm alebo spinocelulárny karcinóm kože môže „predstierať“, že je bradavica - varujú nás o tom skúsení lekári. Niektoré typy HPV, ktoré spôsobujú genitálne bradavice, sú klasifikované ako vysoké riziko rakoviny. Inými slovami, za určitých podmienok vyvolávajú dyspláziu, ďalší vývoj rakoviny.

dôležité! Napríklad rakovina krčka maternice sa veľmi často vyskytuje v dôsledku aktivity HPV s vysokým onkogénnym rizikom.

Kedy by ste mali uvažovať o odstránení bradavice?

Bradavice zväčša nerobia svojmu majiteľovi problémy, a preto ľudia chodia k lekárom zriedka. Aj keď existujú príznaky, pri ktorých by ste mali zvážiť odstránenie tejto chyby.

 1. Bolestivosť pri stlačení alebo dotknutí sa bradavice.
 2. Veľmi rýchly rast bradavice, jej zmena farby, krvácanie v mieste rastu.
 3. Rozmery sú príliš veľké.
 4. Veľmi zarážajúca estetická chyba.
 5. Poškodenie iných častí tela infekciou.

Vždy sa musíte zbaviť bradavíc?

kedy odstrániť bradavice

Bradavicu je možné odstrániť, ak sa človek cíti nepríjemne, cíti sa nepríjemne. Klienti zvyčajne požiadajú kozmetikov o odstránenie tohto defektu, ak zasiahne oko alebo zasahuje do normálneho života - tváre, krku, dekoltu, rúk, genitálií, chodidiel.

Zo zdravotných dôvodov môže byť vhodné odstrániť bradavicu. Týka sa to chyby lokalizovanej v podpazuší, slabinách, pod prsiami u žien, na genitáliách, v blízkosti konečníka.

dôležité! Je tiež potrebné odstrániť bradavicu, ktorá sa môže náhodne poškodiť - ak sa pretrie podprsenkou, golierom na oblečenie alebo opaskom na nohavice.

Ak je bradavica poškodená alebo sa pravidelne namočí, môže dôjsť k zápalu, opuchu a začervenaniu. Problém je často nepríjemný a bolestivý. Bradavice sa často zväčšujú a rastú enormne. Pre skúseného chirurga nie je ťažké odstrániť bradavicu - urobí to rýchlo a efektívne. Procedúra je navyše úplne bezpečná, preto je lepšie bradavicu odstrániť z „nebezpečných“ miest.

Liečba bradavíc

Vo všeobecnosti tieto novotvary nepredstavujú hrozbu pre ľudský život a zdravie. Niekedy zmiznú samy, bez vonkajšieho vplyvu, ale môže to trvať dlho - od niekoľkých mesiacov do niekoľkých rokov. Niektorí ľudia sa preto rozhodnú defektu okamžite zbaviť, keď sa objaví, aby sa necítili trápne a nechtiac neinfikovali ľudí v okolí.

Je potrebné poznamenať, že zbavenie sa bradavíc môže byť veľmi ťažké. Niektorí ľudia uprednostňujú ľudové lieky. Napríklad, ak študujete internet, môžete nájsť spôsob, ako liečiť bradavice ľubovníkom bodkovaným: pár polievkových lyžíc rozdrvenej rastliny sa zriedi pohárom vriacej vody. Musíte vypiť pol pohára trikrát denne pol hodiny pred jedlom.

dôležité! Tento prostriedok v kozmetike skutočne pomáha pri čistení mastnej pokožky, môže liečiť akné. Nie je však vždy možné týmto spôsobom dosiahnuť akýkoľvek účinok v boji proti bradaviciam.

spôsoby liečenia bradavíc

Ďalším dobre známym receptom je natrieť bradavicu dvakrát denne šťavou z celandínového mlieka. Táto kvapalina sa získava odrezaním stonky z rastliny.

Liečba ľudovými prostriedkami nezaručuje liečbu, preto je lepšie vyhľadať pomoc lekára. Na klinike vám najskôr povedia, či existuje skutočná príležitosť zbaviť sa konkrétnej bradavice vôbec. K dnešnému dňu sa problému môžete zbaviť nasledujúcimi spôsobmi.

 1. Kryodestrukcia alebo „kauterizácia“ bradavice tekutým dusíkom. Toto je dosť efektívny spôsob. Spravidla klientom stačia tri procedúry, hoci jeden niekomu pomáha. Po ukončení procedúry nie sú žiadne jazvy. Existuje jedna nevýhoda: nemôžete sledovať hĺbku nárazu. Ak zmrazenie nebolo dostatočné, musia sa znova vykonať manipulácie.
 2. Laserové odstránenie je najpokročilejšia a najbezpečnejšia metóda. Koaguláciu je možné vykonať laserom na báze oxidu uhličitého alebo erbiovým laserom. Problém sa upravuje vo vrstvách pomocou lokálnej anestézie. Manipulácia trvá veľmi málo času. Potom zostáva bezvýznamná stopa, ktorá zmizne za mesiac.
 3. Elektrokoagulácia - bradavice sú vystavené vysokofrekvenčným prúdom. Následne sa vytvorí kôra, ktorá potom bez stopy zmizne. Je dôležité vedieť, že manipulácia nie je vhodná na hlboké odstránenie, pretože tu môže zostať zreteľná jazva.
 4. Chirurgická excízia. Táto metóda sa zriedka používa, napríklad ak osoba trpí hlbokými plantárnymi bradavicami. Na konci operácie sa aplikuje šev. Na pokožke zostane jasná jazva.
 5. odstránenie bradavice rádiovými vlnami
 6. Niekedy sa bradavica odstráni chirurgickým zákrokom pomocou rádiových vĺn. Jedná sa o zaujímavú bezkontaktnú techniku ​​rezania, pri ktorej sa používajú vysokofrekvenčné rádiové vlny. Prístroj pracuje nasledovne: elektróda je vyrobená z tenkého drôtu (nazýva sa to chirurgický). Dochádza k premene elektrického prúdu na vysokofrekvenčné vlny. Skalpel je nahradený EM vlnami danej frekvencie - 2, 7-4, 0 MHz. Účinok rezu je spôsobený teplom generovaným v tkanivách pôsobením elektródy. K uvoľňovaniu tepla dochádza v dôsledku odporu ošetrených štruktúr. Potrebná energia sa hromadí na konci elektródy, čo vyvoláva nárast intracelulárnej molekulárnej energie, ktorá zahrieva tkanivové štruktúry. Bunky nachádzajúce sa na ceste rádiových vĺn sa „odparia“ a tkanivá v susedstve sa ticho pohybujú od seba bez poškodenia. Samotná elektróda nijako neprichádza do styku s novotvarom.

dôležité! Odstránenie defektu pomocou hardvérových metód môže byť ľahké a takmer okamžité a bolesť bude zanedbateľná.

Výhody metód odstránenia hardvéru

Hlavné výhody:

 • takmer vždy môžete sledovať oblasť nárazu a hĺbku prenikania vĺn;
 • prakticky žiadna strata krvi;
 • neexistuje žiadne zuhoľnatenie, čo znamená, že neexistuje žiadna čierna chrasta;
 • nie je problém s hojným vylučovaním toho, čo je vo vnútri rany;
 • môžete sa zbaviť defektov, ktoré silne vyčnievajú nad povrch kože a sú zreteľne naznačené;
 • pre operáciu je určená maximálne polhodina;
 • opuchy a infiltráty po manipuláciách sú minimálne;
 • počas a po zákroku bolesť nie je taká silná, v prípade potreby sa použije anestézia;
 • doba zotavenia nie je príliš dlhá;
 • rana, ktorá vznikla po operácii, sa lieči primárnym zámerom, po ktorom už nehrozí žiadne zjazvenie;
 • môžete odobrať najlepšiu vzorku pre histológiu určenú na detekciu rakovinových kožných lézií v počiatočných štádiách;
 • tvar povrchu orgánu je zachovaný;
 • takúto operáciu môžete vykonať ambulantne;
 • Otravnú bradavicu môžete odstrániť z ktorejkoľvek oblasti.

Ako sa starať o ranu?

ako sa starať o bradavicu

Je nepravdepodobné, že sa v ošetrenej oblasti vytvorí hnis, pretože rana neobsahuje mŕtve tkanivo. Preto je potrebné použiť mokrú liečebnú techniku, ktorá zabráni vysušeniu rany a tvorbe kôry. V takom prípade je zotavenie niekoľkonásobne rýchlejšie a stopy po operácii nie sú také markantné. Je potrebné ranu namazať „Baneocinom“ niekoľkokrát denne a zalepiť ju sadrou, ktorá neumožňuje prístup vzduchu.

dôležité! Aj keď mnohí odborníci odporúčajú ošetrenie rany manganistanom draselným, tinktúrou nechtíka lekárskeho alebo brilantne zelenou farbou. Toto sú už zastarané metódy.

Doma

Ako viete, na odstránenie bradavice nemusíte chodiť do kozmetického centra. To sa dá urobiť doma. Niektoré z liekov, ktoré potrebujete, sa dajú skutočne kúpiť v ktorejkoľvek lekárni.

Najbezpečnejším spôsobom je použitie špeciálnych náplastí obsahujúcich kyselinu salicylovú alebo kyselinu mliečnu (alebo oboje). Zbavenie sa problému však trvá asi 2 mesiace.

Prípravky, ktoré fungujú na princípe kryoterapie, je iba kvapalný dusík nahradený špeciálnou chladiacou zlúčeninou, ktorej teplota dosahuje -52 stupňov Celzia, a sú tiež dosť účinné. Náprava sa vyrovná s bežnými aj plantárnymi bradavicami. Po pár týždňoch nebude po probléme ani stopy, nahradí ho svieža a zdravá pokožka.

Zaujímavé! Najdôležitejšie je preštudovať si pokyny, spôsob aplikácie a ďalšie.

Používajú sa tiež aplikačné perá obsahujúce 40% kyseliny trichlóroctovej. Týmto spôsobom sa môžete zbaviť bežných alebo plantárnych bradavíc. Gélová forma neumožňuje, aby sa liečivo šírilo a zachytávalo na zdravej pokožke, a tvar rukoväti umožňuje používať výrobok bodovo.

Rady lekára! "Neodporúčam vám pokúšať sa odstrániť bradavice, ak ste tehotná alebo dojčíte. "Ako sme už povedali, tento problém nepredstavuje nebezpečenstvo pre vaše zdravie. HPV nie je prenášaný krvou a je obsiahnutý v povrchových vrstvách kože. Neovplyvňuje to tehotenstvo ani dieťa v maternici. Ale metódy odstraňovania bradavíc môžu ovplyvniť dieťa nie najlepším spôsobom. ““

Ľudové lieky

ľudové lieky na bradavice

Samozrejme, v staroveku ľudia nedokázali odstrániť bradavice pomocou lekárskeho pokroku. Namiesto toho využili to, čo im dala príroda. Používanie rôznych komponentov nie je ťažké: väčšina z nich sa dá ľahko kúpiť a časť prostriedkov je v bežnej lekárničke. Potrebný komponent nájdete buď doma, alebo kúpite v ktorejkoľvek lekárni alebo obchode.

Liečba ľudovými prostriedkami je klasifikovaná nasledovne.

Jednozložkový, nevyžaduje sa varenie

Bradavicu môžete ošetriť octom. Na každú bradavicu musíte naniesť jednu kvapku produktu. Rasty čoskoro sčernie. Po týždni a pol zmiznú.

Podobný účinok má aj čerstvo vylisovaná šťava z kyslých jabĺk. Je potrebné spracovávať problémové oblasti niekoľkokrát denne.

Rieši problém s tekutým mydlom. Ak to chcete urobiť, urobte kompresiu s týmto prostriedkom, aplikujte ho každý deň a neustále meňte obväz.

Ďalším spôsobom je miesenie kvetov nechtíka alebo šípok, pripevnenie k bradaviciam a pokrytie sadrou.

dôležité! Môže byť pripojený k bradavici Kalanchoe v noci.

Veľmi dobrou možnosťou je šťava z skorocelu, púpavy alebo aloe.

Môžete tiež vyskúšať odstrániť bradavice bielou kriedou: trieť, ošetriť bradavicu, zakryť vlnenou látkou a zafixovať. Výsledok je možné vidieť za pár dní, aj keď zákrok by mal trvať niekoľko týždňov.

Viaczložkový materiál vyžadujúci zmiešanie zložiek

30% peroxid premiešajte so smotanou alebo vazelínou. Zmes vtierajte na požadované miesto a pokračujte v manipulácii mesiac.

Popol zmiešajte s vodou a výsledné zloženie ošetrte bradavice.

Je potrebné rozdrviť bobule horského popola soľou, naparenú kožu ošetriť produktom a zaistiť obväzom.

Cibuľu nakrájajte na polovice a nechajte niekoľko hodín sedieť v octe. Vložte zeleninu na novotvar a nechajte ju cez noc - a tak 4 krát.

dôležité! Môžete tiež použiť cesnak: namočte pár zubov do pohára vriacej vody, počkajte, kým sa nevylúhuje, a potom zmes naneste na požadované miesta.

Palina v obkladoch: 3 polievkové lyžice byliny zriedte vriacou vodou, nechajte niekoľko hodín odstáť a bradavice ošetrite.

masť z bravčovej masti a cesnaku na bradavice

Z masti a cesnaku môžete pripraviť masť (ten sa rozdrví a pridá sa do masti). Po dobu jedného týždňa musíte bradavice namazať touto kompozíciou pomocou obväzu.

Fyzikálne metódy (pálenie alebo krájanie)

Tieto metódy sú však veľmi nebezpečné a doma sa neodporúčajú, pretože môžu mať negatívne následky.

Zhrnutie

Bohužiaľ, nie vždy je možné sa s týmto nepríjemným problémom rozlúčiť raz a navždy. Je vhodné prijať preventívne opatrenia: chrániť pokožku pred zranením, nepodávať si ruky s cudzími ľuďmi, používať vhodnú obuv, správne sa stravovať a starať sa o svoju imunitu.