Z akých dôvodov sa tvoria papilómy?

dievča skúma papilóm na ruke

Nie jeden človek bude šťastný, ak sa jeho vzhľad zhorší nejakým vážnym ochorením, napríklad papilómami.

Tieto formácie môžu nielen pokaziť náladu, ale majú aj oveľa vážnejšie dôsledky, najmä ak sa lekársky komplex nerealizuje včas.

Ak ste sa však stali rukojemníkom týchto bradavičnatých porastov, nemali by ste byť naštvaní.

Podľa štatistických ukazovateľov je tento problém bolestivý pre 10% obyvateľov sveta a tieto tesnenia môžu byť lokalizované v akejkoľvek časti tela - na žalúdku, pod pažou, na rukách a nohách, na tele, tvári a rovnomerný krk.

Prečo sa teda papilómy objavujú a kto je vinný za ich prejav na ľudskom tele - v tomto článku zvážime.

Stručný popis útvarov a ich povahy

Papilómy sú kožné výrastky, ktoré môžu mať rôznu veľkosť, tvar, počet. Najčastejšie ide o bradavičnaté formácie bez ohľadu na oblasť umiestnenia. Ak chcete získať presnú odpoveď na otázku „prečo sa objavujú papilómy", musíte sa zoznámiť s ich podrobnými charakteristikami.

Viac ako 90% lézií je benígnych, transformácia na malígny nádor je nepravdepodobná, aj keď zanedbanie liečby môže spôsobiť takéto komplikácie.

Bradavice tohto druhu sa môžu vyskytnúť v oblasti povrchov pokožky, ako aj v oblasti slizníc. Hlavným príčinným faktorom vzniku papilómov je vírus rovnakého mena - HPV, ktorý „žije" v ľudskom tele.

Gradácia v závislosti od kmeňa vírusu

lekár skúma papilóm na tele

Prečo teda papilómy rastú - odpoveď je celkom jednoduchá, na vine je ľudský papilomavírus, ktorý sa do tela dostane, keď je infikovaný, a prejavuje sa ako kožné výrastky so všeobecným oslabením imunity.

Lekári dnes izolujú viac ako 100 možných typov tohto vírusu a všetky pôsobia ako príčina papilómov.

Počas diagnostiky sa najčastejšie určuje niekoľko typov formácií, ktoré sa líšia veľkosťou a inými charakteristikami:

 • bežné bradavice - objavujú sa v dôsledku prenikania vírusov typu 2 a 4 do kožných buniek, tvoria sa v oblasti rúk, kolien, zvyčajne sa prejavujú v detstve;
 • ploché bradavice sa vytvárajú v dôsledku aktivácie kmeňa 3, 10, 28, majú okrúhly tvar a nevystupujú nad povrch kože, ako symptómy pôsobia kožné lézie a silný pocit svrbenia;
 • plantárne bradavice vznikajú pôsobením prvého kmeňa HPV, takéto výrastky sa vyskytujú hlavne v oblasti podrážky a vzhľadom pripomínajú suchú kukuricu, ako sa vyvíjajú, získavajú kôru vo forme okraja, spôsobujú bolesť;
 • vláknité bradavice sa vyskytujú v dôsledku progresie kmeňov 2, 7, najčastejšie takéto výrastky postihujú ženy v starobe, majú zvláštny tvar, kvôli ktorému sú často zranené;
 • genitálne bradavice sa prejavujú v dôsledku progresie HPV, patriaceho do typov 6 a 11, sa tvoria výrastky v oblasti slabín, ako aj na slizniciach penisu.

Teraz sme zvážili, prečo sa objavujú papilómy každého typu a akými kmeňmi sú spôsobené.

Kde vírus začína

Existujú tri hlavné spôsoby výskytu vírusu papilómu, príčiny a spôsoby prenosu sú nasledujúce:

 • genitálny trakt;
 • domáci spôsob;
 • vertikálne.

Hlavným zdrojom vzniku ohniska infekcie v novom tele je nechránený sex, pričom partner môže pôsobiť iba ako nosič vírusu, alebo sám môže trpieť prejavenou chorobou. Tento smer infekcie predstavuje asi 80% všetkých prípadov. Pri súloži dochádza k poraneniam slizníc, ktorými sa do tela zavádza ľudský papilomavírus. Týmto spôsobom sa prenášajú najnebezpečnejšie kmene.

Existuje možnosť infekcie prostredníctvom metódy kontaktnej domácnosti. V tomto prípade majú papilómy nasledujúce príčiny: podanie ruky, „koža na kožu", objatia, bozky, používanie osobných vecí infikovanej osoby, medzi ktoré patrí posteľná bielizeň, položky osobnej hygieny. Ak človek rád navštevuje verejné miesta, ako sú bazény, kúpele, sauny, existuje vysoké riziko získania tohto vírusu. Ak je prostredie vlhké, choroba je aktívna dlhší čas, čo situáciu zhoršuje.

Ľudský papilomavírus môže mať úplne iné príčiny, najmä pokiaľ ide o najmenších obyvateľov planéty. V detstve dostane dieťa infekciu od svojej matky pri narodení, keď sa pohybuje infikovaným pôrodným kanálom. HPV sa často prenáša na deti od vlastných rodičov, ale nie vertikálne, ale spôsobom kontaktnej domácnosti. Dôvody vzhľadu sú rovnaké ako pri tomto spôsobe infekcie (používanie bežných výrobkov osobnej hygieny, objatia).

Aké sú príčinné faktory nástupu formácií

Preprava môže trvať dlho a dokonca ju nemusia sprevádzať určité znaky. To trvá, kým imunitný systém nepracuje správne. Akonáhle dôjde k oslabeniu, vytvorí sa nános alebo niekoľko kúskov.

Existuje niekoľko príčinných faktorov, pre ktoré imunita klesá. Môžu byť všeobecné pre obe pohlavia, alebo môžu byť súkromné pre mužov a ženy. Medzi najbežnejšie predpoklady zhoršenia stavu imunity patria nasledujúce javy:

 • tráviace problémy;
 • progresia infekčných chorôb;
 • ťažkosti s metabolizmom (metabolizmus);
 • predĺžený a nekontrolovaný príjem liekov;
 • nedostatok vitamínov v dôsledku zlej kvality výživy;
 • nedostatočný spánok, stres, depresívne stavy.

Ak sa objaví výrastok alebo niekoľko výrastkov, je to jasný znak toho, že sa vírus aktivoval. Počas tejto doby mohol „ticho" byť v tele a potom sa prejavovať v jednej alebo druhej forme, v závislosti od výsledného napätia. V každom prípade je nevyhnutné identifikovať príčiny a ďalším krokom bude liečba. Iba odborník bude schopný stanoviť škodlivý faktor a predpísať diagnostický komplex.

Príčiny vzniku formácií u žien

žena je rozrušená výskytom papilómov na tele

Hlavnými predpokladmi vývoja týchto výrastkov a tesnení na koži sú nasledujúce faktory:

 • zmeny hormonálnych hladín na pozadí menopauzy, tehotenstva, laktácie;
 • promiskuitný sexuálny život (vedie k genitálnym bradaviciam);
 • užívanie perorálnych kontraceptív;
 • progresia gynekologických chorôb;
 • nedodržiavanie pravidiel osobnej hygieny vrátane umývania;
 • popôrodné obdobie, kedy je imunita oslabená.

Pri všetkých týchto stavoch v 90% prípadov existujú nežiaduce útvary nazývané papilómy a vyžadujú lekársky komplex.

Príčiny výskytu vírusu u mužov

muž je rozrušený výskytom papilómov na tele

Ľudské papilomavírusy sa koncentrujú v určitých oblastiach pokožky a slizníc, menia štruktúru epiteliálnych buniek, čo má za následok tvorbu bradavíc.

Mužská populácia nie je poistená proti vzniku tejto choroby. Rast môže nastať z mnohých dôvodov:

 • problémy v rodine alebo v práci, neustály stres;
 • chronické sexuálne prenosné choroby v dôsledku nechráneného pohlavného styku;
 • prechladnutie a infekčné javy;
 • zanedbávanie osobnej hygieny.

Môžete sa nakaziť na verejných miestach (sauna, kúpeľ, bazén, solárium), v kaderníctve a kozmetických salónoch, kde sa zanedbáva správna antiseptická liečba nástrojov.

Ak nie sú nástroje správne sterilizované, existuje riziko infekcie aj v zubných ordináciách. Vírus sa však neprenáša iba komunikáciou s infikovaným pacientom.

Je nevyhnutné liečiť formácie včas, aby sa nemohli objaviť ich relapsy a vážne komplikácie.

Vlastnosti terapeutického komplexu

Ak sa papilómy vytvoria v dôsledku progresívneho ľudského papilomavírusu (HPV), je potrebné ich liečiť, preto existuje niekoľko skupín metód:

 • techniky hardvérovej terapie (liečba kvapalným dusíkom, laserom, rádiovými vlnami, elektrickým prúdom);
 • liečba drogami (použitie špeciálnych kauterizujúcich liekov na odstránenie výrastkov);
 • ľudové prostriedky, ktoré majú taký účinok, že papilómy sú eliminované samy o sebe a už sa nemôžu objaviť (celandín, cibuľa, cesnak, ocot).

Dôležitú úlohu zohrávajú preventívne opatrenia na zabezpečenie toho, aby sa vzdelávanie znova neobjavilo.