Typy bradavíc a alternatívne metódy liečby

bradavice na tvári

Dokonca aj na najlepšie upravenej a zdravej pokožke sa môžu objaviť bradavice - malé zaoblené uzliny, ktoré patria k benígnym novotvarom. Vo väčšine prípadov je za ich vzhľad „zodpovedný" ľudský papilomavírus (HPV), ktorého nositeľom je takmer každý dospelý človek, niekedy o jeho prítomnosti ani len netuší.

Typy bradavíc sa líšia veľkosťou, umiestnením a dôvodmi ich vzhľadu. Rovnako ako v prípade krtkov neexistuje striktná forma - napríklad v súčasnej verzii Medzinárodnej klasifikácie chorôb ich možno nájsť v štyroch sekciách naraz: "vírusové bradavice", "pohlavne prenosné choroby", "koža" choroby" a „benígne formácie".

Zdá sa, že taký nevinný novotvar, akým je bradavica, môže spôsobiť veľa nepríjemných chvíľ. Okrem toho, že tieto epidermálne výrastky majú neestetický vzhľad, niektoré typy bradavíc sa môžu bez liečby stať zhubnými. Tradičné a alternatívne metódy liečby bradavíc pomocou najjednoduchších dostupných prostriedkov sú popísané nižšie.

Druhy bradavíc a ich fotografie

Bradavice sú výrastky epidermálnej vrstvy kože, ktoré sa líšia tvarom a farbou a spravidla majú benígny priebeh.

Bradavice sú spôsobené rôznymi vírusmi ľudskej papilomatózy, ktoré sa môžu infikovať priamym alebo nepriamym – cez infikovaný povrch – kontaktom. Bradavice sa môžu objaviť kdekoľvek na tele, môžu byť jednotlivé alebo sa spájajú.

Správanie bradavíc je nepredvídateľné: nemusia reagovať na najúčinnejšiu liečbu alebo môžu zmiznúť bez akejkoľvek liečby. Navyše, podiel samohojenia alebo vymiznutia bradavíc po alternatívnej liečbe predstavuje asi 20 % všetkých prípadov.

Relapsy ochorenia sú možné aj po úplnom vyliečení. Faktom je, že ľudský papilomavírus, ktorý spôsobuje bradavice, je v koži v neaktívnom stave. Keď sa vírus reaktivuje, bradavice sa znova objavia. Pravdepodobnosť relapsu je prakticky nezávislá od spôsobu liečby a je asi 30%.

Bradavice vyžadujú povinnú liečbu, pretože u niektorých ľudí sa tieto benígne formácie môžu prudko vyvinúť na malígne. Výber metódy liečby by mal určiť dermatológ.

Bežné (vulgárne) bradavice sú husté, suché, ohraničené, nebolestivé, keratinizované eminencie s nerovným vilóznym povrchom, veľkosti od špendlíkovej hlavičky po hrášok. Môže sa spájať a vytvárať veľké plaky. Zvyčajne medzi bradavicami je najväčšia - "materská", po úspešnej liečbe, ktorá všetky ostatné môžu zmiznúť. Najčastejšie sa tieto bradavice nachádzajú na rukách. Na liečbu týchto bradavíc sa najčastejšie používajú ľudové prostriedky.

Plantárne bradavice - druh bežných bradavíc - sa objavujú na miestach, kde sú otlačené topánky, najmä u ľudí, ktorí sa veľmi potia. Plantárne bradavice, veľmi husté, keratinózne, šedo-šedej farby, sú veľmi bolestivé, čo bráni chôdzi; niekedy spôsobiť dočasnú invaliditu.

ploché bradavice na koži

Ploché alebo juvenilné bradavice sa zvyčajne vyskytujú u detí a mladých ľudí. Ako môžete vidieť na fotografii, tento typ bradavíc má tvar zaoblených alebo "nepravidelných" plochých uzlín, ktoré sa nachádzajú na chrbte rúk, ako aj na pokožke tváre. Vzhľad plochých bradavíc je uľahčený podráždením kože (často sa vyskytujú pozdĺž škrabancov, rezov atď. ).

Genitálne bradavice sú drobné ružové uzliny, ktoré sa spájajú a vytvárajú papilárnu proliferáciu mäkkej konzistencie na základni vo forme nohy. Častejšie sa vyvíjajú na genitáliách, v inguinálnych a intergluteálnych záhyboch s nečistou pokožkou.

genitálne bradavice na koži

U starších ľudí sa vyvíjajú starecké bradavice, keratómy súvisiace s vekom; nesúvisiace s vírusovou infekciou. Plaky šedej, hnedej alebo čiernej farby, pokryté voľnými nadržanými hmotami impregnovanými kožným mazom. Nachádzajú sa hlavne na tvári, krku, trupe.

Ako sa rýchlo zbaviť bradavíc doma

Existujú tri hlavné spôsoby, ako sa zbaviť benígnych bradavíc:

  • lieky: imunoterapia, lokálna aplikácia liekov s obsahom kyseliny, kyselina retinová;
  • chirurgické: kryoterapia (moxovanie tekutým dusíkom), elektrokoagulácia, skalpel rádiových vĺn;
  • ľudovo (ako doplnkové): používanie liečivých rastlín a ovocia.

Bez ohľadu na spôsob liečby bradavíc, ktorý si vyberiete, musíte pamätať na posilnenie obranyschopnosti tela, pretože práve oslabenie imunitného systému dáva impulz rozvoju tejto choroby.

Tu je niekoľko spôsobov, ako sa zbaviť bradavíc doma pomocou receptov tradičnej medicíny:

  • Po namočení surovej cibule na 2 hodiny v octe ju na noc priviažte k bradavici. Opakujte niekoľko nocí za sebou. Aby ste predišli obareniu kože okolo bradavice, môžete ju prekryť náplasťou.
  • Potierajte bradavicu čerstvo narezanými polovičkami zemiakov.
  • Jednou z osvedčených metód, ako sa bradavíc rýchlo zbaviť, je 2x denne kauterizovať bradavice čerstvo natrhanou šťavou z skorocelu. Keďže šťava z lastovičníka je dosť žieravá, musíte bradavice iba namazať, pričom dávajte pozor, aby ste sa nedotkli pokožky okolo.