Papilóm: čo to je? Dôvody vzhľadu a ako ho odstrániť

Bradavice a papilómy sú pomerne bežným problémom. Vo väčšine prípadov sú takéto formácie na koži benígne a prakticky bezpečné. Napriek tomu je v niektorých prípadoch možná degenerácia malígnych buniek. Preto sa veľa ľudí zaujíma o otázky, prečo vzniká papilóm, čo to je a či táto formácia predstavuje hrozbu pre zdravie. Okrem toho je zaujímavá aj otázka, ako sa takýchto kožných výrastkov zbaviť.

papilóm na ľudskej koži

Papilóm: čo to je?

Papilóm je benígny kožný výrastok, ktorý vzniká v dôsledku rýchlej proliferácie epiteliálnych buniek. Tieto výrastky sa môžu objaviť takmer na akejkoľvek časti tela, vrátane pokožky tváre, krku, hrudníka a slabín. Vo všeobecnosti sú mäkké na dotyk. Stojí za zmienku, že takéto formácie môžu rásť pomerne rýchlo.

Papilóm: príčiny výskytu

"Vinníkom" vzhľadu kožných výrastkov je ľudský papilomavírus. Podľa štatistík je takmer 90% svetovej populácie nositeľmi tejto infekcie. V ľudskom tele môžu vírusové častice existovať mesiace alebo dokonca roky bez toho, aby spôsobovali vonkajšie príznaky.

Výskyt kožných lézií je spravidla spojený s oslabením imunitnej obrany. Prenesené infekčné alebo zápalové ochorenie, exacerbácia chronického ochorenia, nezdravá strava, silný stres – to všetko môže oslabiť imunitný systém a vyvolať tvorbu kožných výrastkov.

ľudský papilomavírus

Papilóm: čo to je a ako je to nebezpečné?

Vo väčšine prípadov sú takéto novotvary benígne a nepredstavujú vážnu hrozbu pre ľudí. Ale nájdu sa aj výnimky. Na začiatok treba poznamenať, že niektoré odrody vírusu (dnes je známych viac ako sto foriem) zvyšujú pravdepodobnosť malígnej transformácie, a teda aj riziko vzniku rakoviny.

Okrem toho sa papilómy často nachádzajú na tých častiach tela, ktoré sú najčastejšie vystavené mechanickému namáhaniu a poraneniu, napríklad na tvári, pažiach, podpazuší, krku atď. V mieste odrezaného výrastku sa vytvorí rana. , ktoré sa môžu stať vstupnou bránou pre infekciu a spôsobiť rozvoj rôznych kožných ochorení.

Ľudský papilóm: liečba

Ak máte na tele podobný novotvar, v žiadnom prípade by ste sa ho nemali snažiť odstrániť sami. Najprv musíte navštíviť lekára, pretože iba špecialista povie, či ide skutočne o papilóm, čo to je a ako sa ho môžete zbaviť.

profesionálne odstránenie papilómu

Ak výsledky analýz a štúdií ukázali, že kožný výrastok je skutočne neškodný, potom je možné vybrať vhodné produkty na odstránenie. Na tento účel sa často používajú chemicky agresívne látky, ktoré kauterizujú tkanivá novotvarov. Čerstvá šťava (alebo koncentrát) skorocelu je tiež účinná.

Okrem toho môže byť papilóm odstránený pomocou kryoterapie. Počas procedúry je bradavica ošetrená tekutým dusíkom, pretože tkanivá sú zničené pod vplyvom ultra nízkych teplôt. Napriek tomu je najpopulárnejšie a zároveň bezpečné laserové odstránenie papilómov.

Bohužiaľ je takmer nemožné vyčistiť telo vírusu. Zdravý životný štýl, ako aj užívanie imunomodulačných činidiel, pomôže posilniť obranyschopnosť tela a zabráni vzniku následných exacerbácií.