Hlavné typy analýz papilómov, vlastnosti ich zbierky

Papilomavírus alebo HPV je mikroorganizmus, ktorý má desiatky poddruhov. V závislosti od toho, aký kmeň vírusu človek má, dochádza k určitým zmenám na koži, slizniciach a vnútorných orgánoch.

HPV súvisiace s onkogénnymi poddruhmi sú obzvlášť nebezpečné, to znamená, že zvyšujú riziko vzniku malígnych ochorení. Včas vykonaná analýza papilómu pomáha určiť kmeň papilomavírusu, a preto dostáva antivírusovú liečbu, ktorá je tiež prevenciou rakoviny.

Príčiny HPV

Ľudský papilomavírus je jedným z najrozšírenejších vírusov na svete.

Predpokladá sa, že jeden alebo viacero kmeňov tohto mikroorganizmu možno nájsť u takmer 90 % populácie. Takáto rozšírená distribúcia HPV je spôsobená jednoduchosťou jeho prenosu.

Vírus sa prenáša len z človeka na človeka, no niekoľkými spôsobmi. Najzákladnejší je sexuálny kontakt a môže to byť buď tradičný sexuálny kontakt, orálny alebo análny kontakt. HPV môže prejsť z matky počas pôrodu na dieťa a často sa po chvíli zistia papilómy v ústach a hrdle dieťaťa.

Často sa papilomavírus prenáša kontaktom, to znamená poškodenou pokožkou alebo pri používaní určitých osobných vecí rôznymi ľuďmi. Mikroorganizmus si dokonale zachováva svoju životaschopnosť vo vlhkom a teplom prostredí, takže je ľahké stať sa jeho majiteľom po návšteve kúpeľa alebo bazéna.

Niektoré znaky sexuálnej aktivity zvyšujú riziko infekcie. Ide o jej skorý nástup, časté striedanie partnerov, pohlavné choroby, potraty u žien. Vo väčšine prípadov sú ženy sexuálne infikované HPV, čo lekári spájajú s anatomickými znakmi štruktúr ich pohlavných orgánov.

Nie vždy sa papilomavírus objaví okamžite, vo väčšine prípadov uplynie niekoľko mesiacov a rokov pred jeho vonkajším prejavom na koži a slizniciach.

Za aktiváciu patogénu je zodpovedných niekoľko provokujúcich faktorov, medzi ktoré patria:

 • Výrazné oslabenie imunitného systému. Toto sa pozoruje po ťažkých infekčných ochoreniach, po dlhšej liečbe antibiotikami, s častými respiračnými ochoreniami.
 • Negatívny vplyv dlhotrvajúceho a častého psycho-emocionálneho stresu.
 • Prítomnosť chronických ochorení genitálnej oblasti, močových orgánov, tráviaceho traktu.
 • Avitaminóza.
 • Zlé návyky - dlhodobé fajčenie, zneužívanie alkoholu.

Aktivácia vírusu vedie k tomu, že sa hromadí vo veľkých množstvách v určitej oblasti tela alebo na slizniciach a mení štruktúru a funkciu buniek, ktoré sa tu nachádzajú. Výsledkom tohto procesu je výskyt bradavíc a papilómov.

Obzvlášť nebezpečné sú genitálne bradavice, ktoré sa objavujú na vonkajších genitáliách a u žien vo vnútri vagíny. Výrastky na koži môžu byť jednotlivé aj viacpočetné, často sú poranené, čím sa zvyšuje riziko degenerácie normálnych buniek na atypické.

Ako a prečo sa vykonáva analýza na ľudský papilomavírus?

molekuly ľudského papilomavírusu

Keď sa na ľudskom tele objavia papilómy, dermatológ môže určite povedať, že v tele tohto pacienta je prítomný vírus.

Ale aby bola liečba čo najefektívnejšia, je potrebná laboratórna diagnostika na určenie typu vírusu a jeho množstva v tele.

Ak sa zistia papilomatózne výrastky, je nevyhnutné určiť kmeň HPV:

 • Na vonkajších genitáliách, u žien vo vagíne a u mužov na penise a močovej rúre.
 • V oblasti hrdla a úst.
 • okolo konečníka.

Analýza v tomto prípade umožňuje určiť, či vírus patrí do onkogénnej alebo neonkogénnej skupiny.

To umožňuje lekárovi predpovedať výsledok ochorenia a predpísať liečbu, ktorá zabraňuje pravdepodobnosti vzniku malígnej lézie. Nevyhnutný je rozbor na ľudský papilomavírus a ak sa zistia predrakovinové stavy, u žien je to dysplázia alebo leukoplakia krčka maternice.

Analýza na papilomavírus sa odporúča každej žene po 30 rokoch. V ideálnom prípade by sa mal opakovať raz za tri až päť rokov. Takýto postoj k svojmu zdraviu umožní identifikovať vývoj atypických buniek v počiatočných štádiách ich vzhľadu.

Na stanovenie HPV v ľudskom tele boli vyvinuté rôzne diagnostické metódy. Pacientka odoberá krv na rozbor, zoškrabovanie a šmuhy u žien z krčka maternice a krčka maternice. U mužov sú na analýzu potrebné bunky zo slizničnej vrstvy močovej trubice, tajomstva prostaty.

Pred vykonaním analýzy sa odporúča dodržiavať niekoľko pravidiel. Muži by nemali močiť jeden a pol hodiny. Žena by sa pri predchádzajúcej večernej hygiene nemala sprchovať a používať baktericídne umývacie prostriedky.

Ak je to potrebné, ak je podozrenie na HPV, vykoná sa biopsia. To znamená, že z oblasti bunkovej transformácie sa odoberie malý kúsok tkaniva.

Diagnostické metódy

Moderné lekárske centrá majú niekoľko metód na detekciu HPV v ľudskom tele. Najčastejšie používané sú nasledovné:

 • PCR - polymerázová reťazová reakcia. Táto metóda je založená na detekcii DNA ľudského papilomavírusu, čo umožňuje nájsť tento mikroorganizmus takmer s najväčšou pravdepodobnosťou. Štúdia vyžaduje biologické tekutiny – krv, sliny, moč, plodovú vodu alebo zoškrabovanie zo slizničnej vrstvy krčka maternice alebo močovej trubice. DNA diagnostika tiež pomáha určiť typ mikroorganizmu a jeho kvantitatívny pomer v čase odberu vzoriek.
 • Digin test je moderná, vysoko citlivá analýza, ktorá umožňuje priradiť vírus k jednému zo sto kmeňov a určiť jeho onkogenicitu. Na analýzu papilómu je potrebné zoškrabanie z vagíny alebo močovej trubice. Interpretáciu získaných výsledkov vykonáva lekár. Digin test vám umožňuje zistiť koncentráciu vírusu, čo naznačuje vysoké riziko degenerácie zmenených buniek na rakovinové. Preto je táto štúdia potrebná na predpisovanie najúčinnejšej preventívnej liečby.

V prípade pozitívnych výsledkov testov alebo v prípade pochybných výsledkov je predpísaná druhá diagnóza. Umožňuje vám vyhodnotiť výsledky liečby a presne určiť, či je osoba infikovaná HPV.

Ale aj s negatívnymi výsledkami by mala byť každá osoba, ak je to možné, pravidelne vyšetrovaná, pretože je možné sa kedykoľvek nakaziť vírusom.

Vlastnosti prieskumu u žien

kontaktovanie lekára pre ľudský papilomavírus

Diagnóza papilomavírusu u žien má svoje vlastné charakteristiky. Najinformatívnejšie je kvalitatívne odobraté škrabanie z oblasti viditeľných zmien az cervikálneho kanála.

Materiál sa získava pomocou špeciálnej kefy, súčasne sa odoberá náter na cytológiu. V niektorých prípadoch možno na odber vzoriek použiť univerzálnu lekársku sondu. Materiál by sa nemal užívať počas menštruácie, pretože ukáže nespoľahlivé výsledky.

Pacientom gynekológa, ktorí nedosiahli vek tridsať rokov, je pridelená iba cytológia. Detekcia HPV pred dosiahnutím veku 30 rokov nie je informatívna - predpokladá sa, že infekcia u mladých ľudí prebieha tajne.

Po 30 rokoch je predpísaná cytológia spolu s testami na papilomavírus. V tejto dobe je dôležité nepremeškať moment naznačujúci degeneráciu normálnych buniek do rakovinových buniek.

Úloha genotypizácie?

Genotypizácia je laboratórne stanovenie typu vírusu. Takáto štúdia má niekoľko výhod, medzi ktoré patria:

 • Súčasná detekcia niekoľkých kmeňov vírusu.
 • Stanovenie stupňa onkogenity HPV. Predpokladá sa, že rakovina krčka maternice sa vyskytuje, ak má žena HPV typy 16 a 18.
 • Možnosť rozpoznania reinfekcie od perzistujúcej (chronickej) infekcie pri opakovaných testoch.

Identifikácia onkogénnych kmeňov umožňuje lekárovi vybrať si liečebný režim, ktorý poskytne maximálny antivírusový účinok na telo a poskytne preventívnu prevenciu rozvoja rakoviny.

Regenotypizácia ukazuje účinnosť terapie, pretože opätovná infekcia rovnakým kmeňom nie je možná.

Cena za testy

Náklady na testovanie na prítomnosť ľudského papilomavírusu v tele závisia od toho, ktoré vyšetrenie je naplánované.

Bežná diagnostika PCR na väčšine kliník je lacná. Rovnaká metóda s určením viacerých typov vírusov a ich kvantitatívnej prítomnosti v organizme je už drahšia. Najvyššie náklady na test Dijin.