ľudský papilomavírus

molekula ľudského papilomavírusu

Papilomavírusová infekcia (ľudský papilomavírus, papilomavírus) je onkogénne ochorenie, ktoré sa prejavuje vo forme papilárnych útvarov (bradavice, bradavice) na koži človeka alebo v oblasti genitálií. Muži aj ženy sú na vírus takmer rovnako náchylní.

Stojí za zmienku, že infekcia tohto typu môže naznačovať vznik malígneho nádoru. Dnes je v medicíne známych viac ako 100 druhov tohto vírusu. Asi 30 z nich postihuje len ženské pohlavné orgány.

Svetová zdravotnícka organizácia skúmala HPV - ľudský papilomavírus sa tak stručne nazýva a zistila, že je ním infikovaných viac ako 60 % ľudí na Zemi. Niektoré z nich sú navyše iba prenášačmi, u iných sa to prejavuje vo forme papilomatózy kože, slizníc, v niektorých prípadoch však ľudský papilomavírus spôsobuje degeneráciu buniek a rakovinu.

Etiológia

Asi 60 % svetovej populácie je potenciálnymi nosičmi infekcie ľudským papilomavírusom. Vo väčšine prípadov sa vírus prenáša z chorého na zdravého človeka. Okrem toho sú provokujúce faktory tieto:

 • začiatok sexuálnej aktivity v ranom veku;
 • nechránený sex, častá zmena sexuálnych partnerov;
 • chronický zápal v oblasti genitálií, infekčné ochorenia genitourinárneho systému;
 • časté potraty;
 • slabá imunita;
 • Zneužívanie alkoholu;
 • nedodržiavanie pravidiel osobnej hygieny.

Ako ukazuje lekárska prax, v hlavnej rizikovej skupine sú ženy. Pravdepodobnosť "dostať" takúto chorobu je pomerne vysoká u ľudí vo vekovej skupine 20-45 rokov. Teda tí, ktorí vedú aktívny sexuálny život.

Všeobecné príznaky

Príznaky tohto typu infekcie závisia od toho, čo presne bolo provokujúcim faktorom. Choroba nemá jediný klinický obraz. Možno však rozlíšiť nasledujúce príznaky:

 • tvorba bradavíc;
 • podráždenie kože v oblasti genitálií;
 • nepohodlie počas pohlavného styku;
 • začervenanie a čiastočné svrbenie.

Zároveň stojí za zmienku, že príznaky vo forme podráždenia kože a svrbenia môžu naznačovať inú chorobu. Samoliečba sa preto v žiadnom prípade neoplatí. Pri takýchto príznakoch je lepšie okamžite konzultovať s dermatológom.

Bradavice sa najčastejšie objavujú na nasledujúcich miestach:

 • na koži dlaní, chodidiel;
 • v oblasti genitálií;
 • v ústnej dutine.

V závažnejších prípadoch sa tento typ infekcie môže vyvinúť v krčku maternice, močovom mechúre a vagíne. Jediný spôsob, ako sa zbaviť bradavíc, je chirurgický zákrok. Infekcia ľudským papilomavírusom u žien môže viesť k rakovine krčka maternice. Pokiaľ ide o mužov, onkogénny faktor sa pozoruje oveľa menej často.

Za zmienku tiež stojí, že v prvých fázach vývoja ochorenie tohto typu symptómov prakticky nedáva. To je to, čo často vedie k onkogénnemu rizikovému faktoru infekcie.

Patogenéza

Infekcia vírusom je možná len vtedy, ak má zdravý človek mikrotraumu pohlavných orgánov. V tomto prípade sa papilomavírus dostane do tela zdravého človeka a začne sa rozvíjať.

Inkubačná doba onkogénneho typu vírusu môže trvať niekoľko mesiacov až niekoľko rokov, pričom nevykazuje žiadne príznaky. Inými slovami, už infikovaná osoba môže byť prenášačom a nemusí si toho byť vedomá.

HPV u žien

Ako už bolo spomenuté, na vírus sú najviac náchylné ženy vo veku 20-45 rokov. Tu však stojí za zmienku skutočnosť, že v hlavnej rizikovej skupine sú tí, ktorí často menia sexuálnych partnerov a majú nechránený sex.

Tento typ infekcie u žien je rozdelený do nasledujúcich skupín:

 • vysoká onkogenita;
 • nízka onkogenita;
 • neonkogénneho typu.

Najnebezpečnejšia pre zdravie žien je infekcia vysokého typu onkogenity. Takmer vždy to vedie k rakovine - zhubnému nádoru, rakovine krčka maternice. Riziko takéhoto vývoja patológie je 90%. Situáciu zhoršuje skutočnosť, že v počiatočných štádiách vývoja choroba nevykazuje príznaky. Občas sa na dlaniach a chodidlách môžu objaviť malé bradavice.

Pri type infekcie vysokej onkogenity sa tvoria bradavice. Ide o útvary podobné bradaviciam, ale so zubatými okrajmi. Takéto formácie sa môžu objaviť vo vagíne, konečníku, v perineu. Bradavice môžu mať niekedy formu bublín s tekutinou, ktoré nakoniec prasknú a vydávajú nepríjemný zápach.

Vysoký typ HPV infekcie môže tiež spôsobiť rakovinu vagíny a vulvy. Vo vzácnejších klinických prípadoch je možná rakovina nosohltanu. Treba poznamenať, že je takmer nemožné úplne vyliečiť vysokú formu onkogenity HPV.

papilloma vírus u mužov

Infekcia papilomavírusom u mužov sa môže vyskytnúť bez akýchkoľvek príznakov. Stojí za zmienku, že v hlavnej rizikovej skupine majú nechránený sex muži, ktorí často menia svojho sexuálneho partnera.

Patologické formácie sú lokalizované na týchto miestach:

 • na hlave a drieku penisu;
 • na koži miešku;
 • v perineu;
 • na sliznici.

Takéto formácie môžu byť zoskupené. Spravidla nespôsobujú svrbenie a iné nepríjemné pocity. Veľmi zriedkavo ich môže sprevádzať svrbenie alebo pálenie len pri pohlavnom styku.

Vírus tohto typu u mužov môže mať formu vysokej onkogenity. To vedie k rakovine pohlavných orgánov. Ak však začnete liečbu včas, riziko onkogénnych ochorení sa minimalizuje. Bradavice, ktoré sú spôsobené vírusom HPV, sa odstraňujú chirurgicky alebo pomocou špeciálnych chemických roztokov. Po ceste sú predpísané antivírusové lieky. Preto sa v počiatočných štádiách vývoja tohto typu ochorenia u mužov dá úplne odstrániť.

ľudský papilomavírus u žien a mužov

Diagnostika

Diagnóza HPV infekcie pozostáva z niekoľkých fáz. Najprv sa vykoná vyšetrenie lekárom a objasnenie anamnézy. Ak je podozrenie na ochorenie u žien, primárne vyšetrenie by mal vykonať gynekológ. Potom môžu byť predpísané nasledujúce testy:

 • vaginálne škrabanie;
 • biopsia vaginálneho tkaniva;
 • PCR analýza.

Ten umožňuje nielen presne stanoviť diagnózu, ale aj určiť príčinu vývoja patologického procesu, jeho formu vývoja. Ak existuje riziko vzniku onkologického ochorenia, potom je dodatočne predpísaný všeobecný a biochemický krvný test, inštrumentálne metódy výskumu.

Kolposkopia je povinná, ak existuje podozrenie na infekciu HPV. Ide o vyšetrenie krčka maternice, na identifikáciu hlbokých patologických zmien.

Čo sa týka mužov, diagnóza má približne rovnaký obraz. Po vyšetrení urológom alebo chirurgom sa odporúča testovanie.

Iba na základe výsledkov diagnózy môže kompetentný lekár predpísať správny priebeh liečby. Čím skôr je choroba diagnostikovaná, tým nižšie je riziko komplikácií.

Liečba

V medicíne momentálne neexistuje liek, ktorý by dokázal vírus HPV cielene zničiť. Preto je liečba komplexná. Zohľadňuje sa nielen forma ochorenia, ale aj príčina jeho výskytu. Je tiež potrebné poznamenať, že osoba, ktorá bola chorá alebo chorá na vírus HPV, by mala byť pravidelne vyšetrovaná ošetrujúcim lekárom. Vírus papilómu je možné úplne vyliečiť iba v počiatočných štádiách. V každom prípade riziko vzniku rakoviny alebo vzniku zhubného nádoru je tu vždy. Vyhnúť sa vírusu je jednoduchšie, ako sa ho zbaviť.

Liečba infekcie papilomavírusom sa môže podmienečne rozdeliť do nasledujúcich etáp:

 • odstránenie bradavíc alebo bradavíc;
 • lieková terapia na prevenciu nových formácií;
 • terapia zameraná na posilnenie imunitného systému.

Je potrebné vziať do úvahy, že takýto liečebný program je použiteľný len vtedy, ak neexistuje riziko vzniku malígneho nádoru alebo pohlavne prenosných infekcií. Ak sa potvrdí druhé, liečebný program zahŕňa lieky na odstránenie základnej choroby. V každom prípade sa používajú antivírusové lieky. Vo väčšine prípadov sú predpísané širokospektrálne lieky. Použitie takýchto liekov však nevylučuje recidívu ochorenia.

Je oveľa ťažšie vyliečiť HPV vírus, ak sa stal chronickým a má vysoký onkogénny faktor. V tomto prípade sú predpísané ďalšie testy a používa sa chemoterapia.

Liečbu ľudského papilomavírusu môže vykonať iba kompetentný odborník. Samoliečba je tu neprijateľná, pretože vírus HPV je uznaný ako onkogénny. Preto je vo väčšine prípadov dosť ťažké ho vyliečiť. Ani chirurgické odstránenie genitálnych bradavíc alebo bradavíc nevylučuje ich opätovnú tvorbu.

Ako správne liečiť papilomavírus, môže povedať len špecialista. Použitie ľudových prostriedkov na vyliečenie HPV nestačí. Preto, ak sa zistia príznaky ochorenia, mali by ste okamžite vyhľadať kompetentnú lekársku pomoc.

Prevencia

Jedným z najúčinnejších preventívnych opatrení je očkovanie proti vírusu. To umožňuje zabrániť rozvoju v tele nielen HPV infekcie, ale aj rakoviny krčka maternice. Okrem toho by sa mali dodržiavať tieto pravidlá:

 • len chránený sex;
 • posilnenie imunitného systému;
 • pravidelné vyšetrenie u gynekológa alebo urológa;
 • osobná hygiena.

Musíte starostlivo sledovať svoje zdravie, nezneužívať alkohol, fajčiť. Čo sa týka intímneho života, ak je to možné, treba vylúčiť časté striedanie sexuálnych partnerov. S príznakmi by ste sa mali okamžite poradiť s lekárom a nie samoliečiť.